14 lutego 1942r. powstała Armia Krajowa. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną podziemną armią europejską II wojny światowej. Wiosną 1944r. liczyła ok. 380 tyś. żołnierzy. Głównymi Komendantami AK byli: Stefan Rowecki „Grot” (aresztowany w czerwcu 1942r.), gen. Tadeusz Komorowski „Bór”(po upadku Powstania Warszawskiego w październiku 1944r. dostał się do niewoli niemieckiej) i gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, (aresztowany przez sowietów i skazany na długoletnie więzienie), który podjął decyzję o rozwiązaniu AK w styczniu 1945r. Celem AK była walka dywersyjna i sabotażowa z okupantem niemieckim. Z okazji 80 rocznicy powstania AK uczniowie SP 2 Pstrągowa włączyli się w akcję ogłoszoną przez Podkarpacką Kurator Oświaty i Wojewodę Podkarpackiego. Polegała ona na uhonorowaniu żołnierzy AK poprzez zapalenie znicza lub złożenie kwiatów na miejscu ich spoczynku. W naszej gminie znajdują się 2 groby bohaterów AK na cmentarzu w Czudcu: jeden to zbiorowy 6 osób: por. Alfreda Szadkowskiego „Dęboróg”, plut. Ludwika Biedy „Kot”, kapr. podch. Jana Szczepana „Kanar”, kapr. Józefa Pasternaka „Delfin”, kapr. Władysława Maca „Orzeł” oraz pojedyncza mogiła Wiesława Winiarskiego. Dzieci i młodzież chętnie oddali cześć poległym bohaterom. Warto uczestniczyć w takich przedsięwzięciach, to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
1942 - 2022
- 1
KONKURS
REGULAMIN-V-PODKARPACKIEGO-KONKURSU-LITERACKIEGO-22_(1).pdf
Konkurs literacki "Są gdzieś okna, które płoną cały czas"
Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu literackiego na temat niepełnosprawności "Są gdzieś okna, które płoną cały czas" połączonego z programem edukacyjnym na rzecz integracji społecznej (rok szkolny 2021/2022).
Celem projektu jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy ludzi niepełnosprawnych oraz ich relacje z osobami pełnosprawnymi.
Konkurs literacki jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych (7 i 8 klasy). Ujęty w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie może być wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jako szczególne osiągnięcia brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Praca może mieć formę eseju, pamiętnika, reportażu lub opowiadania.
Prace należy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej (wraz z wymaganymi załącznikami) do 8 marca 2022r.
Podsumowaniem projektu będzie koncert 8 kwietnia o godzinie 12.00 na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Podczas tego wydarzenia zostaną ogłoszone wyniki. Na galę finałową przybędzie gość specjalny – Jan Mela, z którym również przewidziane jest spotkanie o godzinie 17.00 w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
Organizatorami projektu są: II LO im prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły Krzysztof Gudzelak. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej z siedzibą w Warszawie. Współorganizatorami są również: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego.
Więcej informacji na temat konkursu znajduje się w regulaminie na stronie II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu http://lo2przemysl.edu.pl/a,140,konkurs-literacki-sa-gdzies-okna-ktore-plona-caly-czas
Do pobrania również formularz zgłoszeniowy (zał. nr 2) oraz wzór zgody opiekunów na udział dziecka w konkursie (zał. nr 3).
Ewentualne pytania proszę przesyłać na adres: konkurs_okna2lo@wp.pl